Schedule

You can also download this schedule as a PDF.  Events are subject to change.


Friday, February 12, 2016

(Registration 2:00 pm and on)

Exhibits are open to the public throughout the entire event

 

2:30 – 3:45 p.m. (Streaming Live)

Potpourri Concert #1: Guest Artists  (Common Hour)

Esber Recital Hall

Performers TBA

 

4:00 – 5:15 p.m.  

Centre Dimensions with Jazz Guest Artist Andrew Bishop

Esber Recital Hall

 

4:00 – 5:15 p.m.

Richard MacDowell, Reed Masterclass

Room 128, Music Building II

 

5:15 – 6:30 p.m.

Exhibits and Dinner

Esber Recital Hall Lobby and Room 100, Music Building I

 

6:30 – 8:00 p.m.

Saxophone Masterclass with

Robert Young

Room 110, Music Building I

 

6:30 – 8:00 p.m.

Clarinet Masterclass with

Michael McDonald

Room 128, Music Building II

 

8:15 – 10:00 p.m. (Streaming Live)

Potpourri Concert #2: Guest Artists

Esber Recital Hall

Performers TBA

 

10:00 p.m. - Midnight  Jazz Jam Session with Rick Hirsch and Andrew Bishop
Room 128, Music Building II

 

 


Saturday, February 13, 2016

(Registration 7:30 am and on)

Exhibits are open to the public throughout the entire event

 

8:30 – 9:20 a.m.

Dr. Robyn Dixon Costa

Alexander Technique

Esber Recital Hall, Music Building I

 

9:30 – 10:45 a.m.  (10:15-10:45am clarinets and saxophones combined with Glocke)

Summit Clarinet Choir Rehearsal

Open to all participants - Bring your instruments

Room 128, Music Building II

 

9:30 – 10:45 a.m. (10:15-10:45am clarinets and saxophones combined with Glocke Room 128)

Summit Saxophone Ensemble Rehearsal

Open to all participants - Bring your instruments

Room 110, Music Building I

 

10:00 a.m. – 12:00 p.m. (Janice Minor, coordinator)

Undergraduate Competition

Room 122, Music Building II

 

11:00 a.m. – 12:00 p.m.

Clarinet Repair Session, Mike Hammer of Hammer Music Company (30 minutes)

D’Addario Presentation, Mallory Tittle of D’Addario Woodwinds (30 minutes)

Room 110, Music Building I

 

11:00 a.m. – 12:00 p.m.

Saxophone Chamber Music Recital

Esber Recital Hall, Music Building I

Performers TBA

 

12:00 – 2:00 p.m. (Janice Minor, coordinator)

High School Competition

Room 122, Music Building II

 

12:00 – 2:00 p.m.

Exhibits and Lunch

Esber Recital Hall Lobby and Room 100, Music Building I

 

2:00 – 3:20 p.m. (Streaming Live)

Featured Guest Artist Recital

Michael McDonald, clarinet; Robert Young, saxophone; Yu-Lien The, piano

Esber Recital Hall

 

3:30 – 4:50 p.m.

Andrew Bishop Improvisation Masterclass

Room 110, Music Building I

 

3:30 – 4:50 p.m.

Clarinet Masterclass with

Michael McDonald/Janice Minor/Anthony Costa

Room 122, Music Building II

 

5:00 – 6:00 p.m. (Streaming Live)

Potpourri Concert #3: (Two Venues)

~Clarinet Recital, Esber Recital Hall, Music Building I

~Saxophone Recital, Room 128, Music Building II

Guest TBA,

 

6:00 – 6:30PM (Streaming Live)

Guest Recital (Two Venues)

Janice Minor (clarinet) and Paulo Steinberg (piano), Esber Recital Hall, Music Building I

Duo Montagnard~Joseph Murphy (saxophone) and Matthew Slotkin (guitar), Room 128, Music Building II

 

6:40 – 8:00 p.m.

Exhibits and Dinner

Esber Recital Hall Lobby and Room 100, Music Building I

 

8:15 – 9:30 p.m. (Streaming Live)

Closing Concert

Esber Recital Hall

Summit Clarinet Choir and Saxophone Ensemble Combined Piece

(Dennis Glocke, conduct)

Penn State Symphonic Wind Ensemble  - Dennis Glocke, conducting

Featuring: Anthony Costa, clarinet; David Stambler, saxophone